Microsoft Hyper-V Server - jak zacząć
Część konfiguracji można wykonać za pomocą wbudowanego narzędzia:
sconfig.exe
Niestety niewielką część. Podstawy. A nawet mniej.
Czy na pewno jesteśmy skazani na użycie wiersza poleceń (cmd.exe) lub PowerShell?
Na szczęście - nie.
Są narzędzia, z GUI, które ułatwią nam życie.
No dobrze, dodatkowe narzędzia, ale jak je wgrać na serwer?
Metod jest kilka, ale chyba najprostszą z nich jest posłużenie się windowsowym, dobrze wszystkim znanym notatnikiem.
Zakładam, że włączono RDP narzędziem sconfig.exe, nawiązano połączenie RDP do serwera i zalogowano się z upr. adm. Wcześniej dobrze popakować sobie narzędzia w formie plików .exe (samorozpakowujących się archiwów). Do tego celu polecam użyć 7-zip’a. Nie będzie wówczas konieczności szukania i instalowania programu do obsługi plików .zip czy .rar na serwerze.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie znane nam narzędzia, wspierające nas w pełnej wersji Windows z GUI, będą działały na CORE. Wynika to z braku bibliotek wymaganych do wyświetlenia ich interfejsów. Większość aplikacji nie zadziała wyrzucając błąd lub w ogóle się nie uruchamiając.
Na swoim PC zaznaczamy przygotowane wcześniej narzędzia (archiwa .exe). Kopiujemy je. Przechodzimy do CMD na serwerze i odpalamy notepad.exe. Plik > Otwórz. Przechodzimy w tym okienku na dysk C:. Tworzymy nowy folder (np. tools) i tam je wklejamy. Klient RDP przekopiuje nasze pliki na serwer w ramach protokołu RDP.
Rozpakowujemy za pomocą CMD nasze archiwa exe i używamy.
Czego warto użyć?
1. Corefig
Narzędzie uruchamiamy po rozpakowaniu przechodząc w CMD do katalogu z Corefig i uruchamiają:
Start_CoreConfig.wsf
Oprócz rzeczy, które zrobimy za pomocą sconfig, z Corefig możemy także zarządzić takimi aspektami jak: ISCSI, Licensing, Sterowniki, Role i Funkcje, Użytkownicy i Grupy, Udziały sieciowe, Firewall, WU, Multipath I/O, Usługi, Dodawanie/Usuwanie Programów i in.
2. Q-Dir
Manager plików – bardzo przydatny – nie mamy standardowo żadnego explorera a nie wszystko przecież zrobimy notatnikiem ;)
Tego typu programów jest wiele. Jednakże nie wszystkie mogą działać w wersji Core.
3. 5nine Manager albo 59 Manager
Manager Hyper-V – standardowo nie mamy żadnego managera a zarządzanie z poziomu innych serwerów nie zawsze wchodzi w grę…
Polecam poszukać starszych wersji: 6 lub 5. Ograniczenia darmowej licencji w tych wersjach są mniej „bolesne”.
To w zasadzie takie 3 podstawowe narzędzia. Nie opisuję ich szerzej, gdyż to zostało już zrobione przez twórców/producentów.
W zależności od potrzeb, może być konieczne użycie innych narzędzi takich jak ‘ATTO Disk Benchmark’, ‘HWInfo’, etc.
Na koniec dodam, że Microsoft Hyper-V Server jest darmowy. Można go pobrać z tej strony Microsoft i używać do woli. Natomiast Windows Server Core (Windows Server Standard without Desktop Experience) wymaga licencji. Trial można używać 180 dni.
Dodaj komentarz